ATT MÖTA MÄNNISKOR MED MISSBRUKSPROBLEMATIK

Missbruk är vanligt hos äldre

Att möta människor med missbruksproblematik är inte helt ovanligt för personal som arbetar inom äldreomsorg och hemtjänst. Det är viktigt att denna grupp får rätt stöd för att klara sin vardag och då krävs det att personalen har kunskap om missbruk, bemötande och förhållningssätt.

Att du som omsorgspersonal påverkas av att möta människor med missbruksproblematik är väl belagt av tidigare studier. Därför är denna utbildningen extra bra. Här får du verktyg och metoder för att hantera dessa möten på bästa sätt.

Det är svårt att uppskatta hur många äldre som har missbruksproblem och de har ofta beskrivits utifrån olika typfall: personer som åldras med långvariga missbruksproblem, personer som haft ett riskdrickande som ökat efter pensionen och personer som använder alkohol i samband med sorg och kris.

Målgrupp

Denna utbildning vänder sig till personal inom äldreomsorg och hemtjänst.

Innehåll

  • Grundläggande kunskaper om missbruk och vad det innebär
  • Hur kan missbruksproblematiken se ut hos äldre personer?
  • Bemötande och förhållningssätt till personer med missbruksproblematik
  • Om svårigheter som kan uppstå vid stöd och hjälp till personer med missbruksproblematik
  • Ett rehabiliterande och stödjande förhållningssätt
  • Etiska dilemman
  • Utbildningen omfattar 1 dag, men utbildningen kan även skräddarsys efter önskemål.

Arbetsformer

Utbildningen innehåller teoretiska pass blandat med dialog, samtal och reflektioner.

Omfattning

Utbildningen omfattar en dag men kan vid beställning av uppdragsutbildning anpassa efter behov.

Infoblad för utbildningen Att möta människor med missbruksproblematik

Här kan du ladda ned infoblad om utbildningen

Uppdragsutbildning

LÄNGD Vi kan genomföra denna utbildning som en uppdragsutbildning för er arbetsplats. Gör förfrågan eller kontakta oss för offert.

OMRÅDE Äldreomsorg, Vård och omsorg

Skicka en förfrågan till oss

Utbildning
KUI FÖRETAGSUTBILDNING
Lås mer om Utbildning

KompetensUtvecklingsInstitutet utbildar chefer och medarbetare på olika nivåer inom vård, omsorg och förskola – alltid med målet att göra verklig skillnad för individ, grupp, organisation, verksamhet och samhälle. Vår långa erfarenhet har gjort att vi blivit specialister på utbildning inom dessa områden. Vi har utvecklat en expertis som gör oss till ett av landets ledande utbildningsföretag inom våra fokusområden. Vi har över 170 kommuner och företag som kunder i hela landet.

Recensioner om utbildningen

Jag har fått lära mig mycket om missbruk

Jag har fått lära mig mycket om missbruk och har fått prata om hur svårt det kan vara att ge stöd och hjälp till en missbrukare

KUI Företagsutbildning erbjuder Kompetensutveckling och fortbildning på olika nivåer för chefer och medarbetare

Äldreomsorgen i Sverige utvecklas ständigt och vi ser till att ni får den senaste kunskapen för att följa med i utvecklingen. Vi erbjuder kompetensutveckling på olika nivåer för chefer och medarbetare som arbetar inom äldreomsorg och hemtjänst. Vi utbildar chefer, ledare, ansvariga, biståndshandläggare, boendestödjare, sjuksköterskor, undersköterskor, vårdbiträden och övrig vård- och omsorgspersonal.

Kompetens som gör skillnad

Specialister

Sedan starten har vi helt fokuserat vår utveckling, kompetens och utbildning inom inom vård, omsorg, förskola, fritid- och friskvårdsverksamhet.

Flexibla lösningar

Vi arbetar i nära dialog med våra kunder för att hitta de mest effektiva lösningarna utifrån givna förutsättningar.

Experter

Vi följer ständigt med i utvecklingen och samarbetar med andra experter så att våra utbildningar motsvarar efterfrågat kompetensbehov.

Kontakta oss

Kontakta företagsutbildningen
KUI Företags­­utbildning
BESÖKSADRESS: DROTTNINGHOLMSVÄGEN 37, FRIDHEMSPLAN
Lås mer om KUI Företags­­utbildning

Telefontider
Mån-fre: kl. 8-12 samt 13-17