Välj din hemkommun

Svenska som andraspråk - Delkurs 1

Grundläggande svenska som andraspråk ger elever med annat modersmål än svenska en möjlighet att utveckla sin förmåga att kommunicera på svenska. Ett rikt språk ger ökade förutsättningar för att utveckla nya kunskaper, studera vidare och ta aktiv del i samhälls- och arbetslivet. Kursen bidrar till att eleverna stärker sin flerspråkiga identitet och utvecklar tillit till sin egen språkförmåga.

Delkurs 1

Svenska som andraspråk delkurs 1 är för dig som behöver repetera de mest grundläggande delarna i svenska språket. Delar från SFI:s senare kurser repeteras. Här kommer du främst att få arbeta med enkel läsförståelse, att skriva enklare texter och de vanligaste skrivreglerna. Du får jobba med muntlig kommunikation och hörförståelse. Du får träna på att läsa och skriva olika sorters texter och får tips på olika tekniker för att läsa och förstå på ett effektivt sätt.

Undervisningen i kursen ska behandla följande centrala innehåll:
  • Att läsa och skriva i olika situationer med anknytning till vardags-, samhälls-, studie- och arbetsliv.
  • Lässtrategier för att anpassa läsningen till textens syfte samt för att förstå och dra slutsatser om texters innehåll.
  • Strategier för att förstå ord och uttryck, till exempel att använda förförståelse och att ta hjälp av sammanhanget för att uppfatta betydelsen.
  • Strategier för att planera, disponera och skriva olika typer av texter med anpassning till syfte, mottagare och texttyp, såväl med som utan digitala verktyg.
  • Enkla former för att bearbeta egna och gemensamma texter, till exempel att gå igenom en text och göra förtydliganden.
  • Språkets struktur med sats- och meningsbyggnad, till exempel huvudsatser, bisatser och omvänd ordföljd. Textbindning.
  • Olika hjälpmedel för stavning och ordförståelse, till exempel digitala verktyg.

Rekommenderad kurslitteratur

Fler kurser: Delkurs 2 | Delkurs 3 | Delkurs 4

Snabba fakta

UTBILDNINGSTYP Fristående kurser – läs upp specifika ämnen, Komvux

ÄMNE SAS, Svenska

KURSKOD GRNSVAA

POÄNG 100

Efter utbildningen

När du har läst klart den första delkursen kan du fortsätta med delkurs 2. Samtliga delkurser inom Grundläggande Svenska som andraspråk är sammanlagt 700 poäng.

Vårt utbud är CSN-berättigat

Alla våra kurser är studiemedelsberättigade, vilket innebär att du kan ansöka om stöd från CSN för att finansiera dina studier. Ta reda på vilka regler som gäller, hur du ansöker och vilka möjligheter som finns för just dig. Läs mer om CSN och hur du går tillväga här.

Vårt utbud är kostnadsfritt

Alla våra kurser och yrkesutbildningar är helt kostnadsfria, vilket innebär att du inte betalar någon kursavgift. Det enda du själv står för är kostnaden för kurslitteratur. Vi strävar efter att hålla studierna tillgängliga för alla och hjälper dig gärna att hitta information om litteratur och andra resurser du kan behöva under din utbildning.

Kursplan och kunskapskrav

Vill du fördjupa dig ännu mer i kursens innehåll? På Skolverket.se hittar du den fullständiga kursbeskrivningen, inklusive kursplan, centralt innehåll och de kunskapskrav som gäller.

Kontakta oss

Behöver du mer information om en utbildning eller kurs så är det vår kundtjänst du ska kontakta.

Följ oss i sociala medier